Balustrady stanowią efektowne dopełnienie każdego tarasu i balkonu, jak również schodów wewnętrznych i tych na zewnątrz domu. Z jednej strony zamykają przestrzeń, z drugiej podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników. 

Z jakich materiałów tworzy się balustrady na balkon i taras?

Zarówno barierki balkonowe jak i barierki schodowe mogą być wykonane z metalu, drewna oraz szkła. Rodzaj zastosowanego materiału powinien być dobrze dopasowany do wiodącej stylistyki aranżacyjnej, a także do indywidualnych preferencji inwestora. Wśród najczęściej tworzonych barierek wyróżniamy:

Balustrady ze stali nierdzewnej – zazwyczaj przybierają prostą formę, która świetnie komponuje się z nowoczesnym i minimalistycznym stylem aranżacyjnym. Dobrze wykonana balustrada nierdzewna może być trwałym wykończeniem balkonów, schodów oraz tarasów. Tego typu barierki są w pełni odporne na niszczące działanie wilgoci oraz zmiennych warunków pogodowych. Nie wymagają konserwacji i odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Koszt wykonania balustrady zależy od wzoru.

Balustrady ze stali zwykłej (czarnej) – mogą wyglądać tak samo jak balustrada nierdzewna, jednak nie są tak odporne na zmienne warunki pogodowe. Wymagają regularnej konserwacji. Produkty malowane proszkowo oraz cynkowane zyskują dobre zabezpieczenie przed korozją. Mogą być z powodzeniem stosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Warto także zaznaczyć, że stal zwykła jest często wykorzystywana na wewnętrzne balustrady schodowe. Pozostająca w strefie wewnętrznej staje się bardzo trwałym elementem domowej architektury. Nowoczesne projekty tych barierek wyglądają reprezentatywnie i wnoszą do aranżacji wrażenie luksusu. Koszt zakupu balustrady ze zwykłej stali waha się od 180 do 400 zł/mb.

Balustrady szklane – stają się coraz popularniejszym, nowoczesnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzają się na balkonach i tarasach. Balustrady szklane składają się ze metalowej konstrukcji nośnej oraz szklanego wypełnienia. Do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane i laminowane. Balustrady szklane świetnie sprawdzają się na większych powierzchniach i wizualnie powiększają przestrzeń.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top