Stal nierdzewna posiada wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się ją w architekturze, budownictwie, przemyśle, elektronice. Ze względu na walory wytrzymałościowe tworzywa stal nierdzewna znajduje zastosowanie również w zakresie balustrad ze stali nierdzewnej, konstrukcji stalowych oraz innych detali .

Szerokie możliwości  zastosowania stali nierdzewnej mają swoją przyczynę. Do kluczowych zalet omawianego materiału zaliczymy trwałość, uniwersalność i szerokie walory natury użytkowej. Stal nierdzewna przez lata nie zmienia się i konstrukcje wykonane z tego tworzywa są cały czas tak samo estetyczne i eleganckie. Stal nierdzewna jest odporna na korozję, działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Ma to ogromne znaczenie w przypadku takich produktów, które narażone są na kontakt z wodą (np. w przypadku opadów atmosferycznych). Aby uzmysłowić sobie istotę wytrzymałości omawianego tworzywa wyobraźmy sobie balustradę ze stali nierdzewnej i z materiału, który nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Balustrada wykonana ze słabej jakości tworzywa po dłuższym kontakcie z wodą czy śniegiem szybko ulega korozji, a wkrótce nadaje się do wymiany. Ewentualnie musimy pogodzić się z nieestetycznym jej wyglądem. Ponadto zachodzi konieczność okresowego odnawiania powierzchni poprzez np. malowanie. W przypadku balustrad nierdzewnych jedyną czynnością w trakcie ich użytkowania jest rutynowe czyszczenie powierzchni z użyciem wody i detergentów.

Stal nierdzewna nie wymaga żmudnej i kosztownej konserwacji, a do tego jest wytrzymała i dobrze wygląda. Jest też na tyle plastyczna, że można wykonywać z niej różnego rodzaju elementy: od bardzo dużych aż po drobne. Co więcej, można ją łatwo czyścić i sterylizować tam, gdzie takie zabiegi są niezbędne. Dzięki temu jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów wykorzystywanych w przemyśle i nie tylko.

Na sercu leży Ci stan środowiska naturalnego? Na pewno więc zainteresuje Cię informacja o tym, że stal nierdzewną można poddać całkowitemu recyklingowi! To surowiec, który się nie marnuje.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top